Donanım

Nikon Coolpix ailesinin 83 kat optik yakınlaştırma yapabilen yeni üyesi: P900

Coolpix fotoğraf makinesi ailesini kompakt ve SLR-Benzeri fotoğraf makineleriyle donatan Nikon, APS-C sensörlü yeni DSLR fotoğraf makinesi D7200 sonrası 83 kat optik yakınlaştırma yapabilen lensiyle dikkat çeken yeni çözümü P900’ü de görücüye çıkarttı. SLR-Benzeri gövde yapısıyla gelen yeni Nikon Coolpix P900, öncelikle görüntü oluşumunu sağlayan temelden başlamak gerekirse karşımıza 16MP’lik 1/2.3-inç CMOS sensör ile çıkıyor. Esas albenisini 83 kat optik ... Devamını Oku »

İşlemciye Termal Macun Yerine Nutella Sürülürse Ne Olur?

Soğutma işlemleri konusunda sınıfının en başarılı şirketlerinden olan Cooler Master, işlemci üzerine termal macun yerine Nutella sürüldüğünde neler olacağına dair eğlenceli bir video yayınladı. İşlemci üzerine termal macun yerine farklı bir şey sürüldüğünde neler olabileceği konusunda merakı olan ama çoğu kişinin yapmaya cesaret edemediği şeyi Cooler Master yaptı. Firma, işlemcinin üzerine termal macun yerine Nutella sürdü ve sonrasında neler olduğunu ... Devamını Oku »

Suya Düşen Telefonu Kurtarmanın Yolları

Tuvalette dahi elimizden düşmeyen ve dünya kadar para verdiğimiz cep telefonlarını denize, tuvalete veya harhangi bir su birikintisine düşürmek fikri hepimizi korkutur. Eğer telefonunuzu korumak için Liquipel gibi telefonunuzun yüzeyini su geçirmez hale getiren bir krem kullanmıyorsanız yeni telefonunuz şimdiden hayırlı olsun. Eğer herhangi bir önlem almadıysanız ve telefonunuz suya düştüyse sizlere anlatacağımız alternatif yollar hayat kurtarabilir. Şimdi yapmanız gerekenleri ... Devamını Oku »

2015’te RAM Fiyatları Ucuzlayacak mı?

Yıllardır devam eden DRAM üreticileri arasındaki rekabetin gün geçtikçe kızışması, sabit bellek fiyatlarının 2015’te düşüşe geçmesine neden olabilir. Gartner‘e göre (Amerikan araştırma şirketi) 2015 bazında büyüme tahmini yüzde 5.8’den yüzde 5.4’e gerilemiş durumda. Devamını Oku »

PoE nedir?

  PoE yani “power over ethernet” ethernet Üzerinden besleme anlamına gelir. İşleyiş şu şekildedir: PoE destekli Network Switch’ten PoE Destekli cihaza Cat5 veya Cat6 kablo çekilerek tek kablodan hem data hemde güç taşınmış olur.T568B standardına göre 4 ve 5. kablolar(mavibeyaz-yeşil) olan kablolarından enerji taşınır. Bu noktada bunun avantajı sahada beslemenin çekilmesinin güç olduğu yerlerde merkezi bir yere koyarak sadece tek ... Devamını Oku »

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar toplamak genelde herkes tarafından tercih edilen bir yoldur. Çünkü bütün parçaları kendi isteğimiz dahilinde almamız bizim hem kullanım, hem de bütçemiz açısından çok daha olumludur. Bu bilgisayar bileşenlerinden en önemlisi ekran kartı diyebiliriz. Genelde oyuncular ekran kartı alırken çok tereddütte kalabilirler. Bugün sizlerin seçiminizi en doğru şekilde yapmanız için dikkat edilmesi gereken birçok noktaya değinicez.  Kullanım Alanı Bilgisayar toplarken ... Devamını Oku »

Akıllı Saate Windows 95 İşletim Sistemi Kurulursa Ne Olur?

Hemen hemen kimsenin aklına gelmeyecek olan “akıllı saate Windows 95 işletim sistemi kurma” fikri bir Android meraklısının aklına gelmiş. Corbin Davenport‘un Youtube kanalında paylaştığı videda Android Wear sistemini halihazırda Google Play Store‘da bulunan aDosBox emülatörü ile çalıştırıyor. Ve işlemlerin yavaş olmasını da bu emülatörün tam performans ile çalışmadığından kaynaklandığı bilgisini de veriyor. http://www.youtube.com/watch?v=GZx-LJH5J_I Devamını Oku »

Windows 10 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Microsoft kısa bir süre önce Windows 10 işletim sistemini duyurdu. Bu işletim sistemi masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda kullanılacak. Windows 10, Windows 8’in özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve hem masaüstü hem de dokunmatik ekranlı kullanıcıları memnun etmeyi amaçlıyor. Her yeni bir işletim sistemi haberinin ardından, biz teknoloji kullanıcıları ister istemez büyük beklentiler içine giriyoruz. Her anlamda büyük değişimler bekliyoruz. Bu yazımda ... Devamını Oku »

Çinlilerden Flaş Bellek Boyutunda PC

  Dünyada tekstil, teknoloji vb platformlarda hem iyi hem de kötü üne sahip olan tek ülke sanırım Çin’dir. Bu ülke yine farklı bir işe imza atmış ve Intel Bay Trail destekli flaş bellek boyutlarında bir PC üretmişler. Shenzen Apec Electronics tarafından geliştirilen cihaz, HDMI girişi sayesinde çalışabilecek durumda tasarlanmış. Yalnızca 45 gram olan cihaz, gücünü micro USB girişinden alıyor ve ... Devamını Oku »