ESET’in Türkiye Ekibinden Açıklama: Banka Hesaplarınız Tehlike Altında

eset-in-turkiye-ekibinden-aciklama-banka-hesaplariniz-tehlike-altinda-705x290

ESET’in Türkiye Teknik Ekibi, GSM ve telefonkuruluşlarından, bankalardan ya da internet servis sağlayıcınızdan gönderilmiş gibi gelen ve yüksek rakamlı faturalar bulunan pdf uzantılı dosyaların, banka hesaplarınızın ele geçirilmesi için hazırlanmış bir tuzak olduğunu açıkladı.

E-postanızdaki bu uzantıyı açtığınızda, “eğer koruyucu yazılımız yoksa” bilgisayarınıza “Hesperbot” adında bir Truva atı bulaşmış oluyor. “Win32/Spy.Hesperbot” adındaki bu tehdit, şifrelerinizi ele geçiriyor.

Hackerlar, bu tehditle birlikte kullanıcıların oturum bilgilerini elde etmeyi ve banka hesaplarına erişmeyi amaçlıyor.

Size gönderilen eklentiyi açtığınız anda zararlı yazılım bilgisayarınıza yükleniyor. Yüklenmesiyle birlikte bilgisayarınızdaki dökümanlar şifreleniyor ve kullanılamaz hale geliyor. Tekrar kullanılabilir hale gelmesi için de fidye isteniyor.

hacker2

Şifrenizi 3 ayda bir değiştirin

ESET Türkiye Teknik Müdür Erkan Tuğral, saldırıların işletim ve güvenlik sistemlerinin güncel olmamasından kaynaklandığını belirterek, “İnternet, telefon bankacılığı ya da çağrı merkezi yoluyla borçlarınızı kontrol edin. Güvenlik yazılımlarınızı güncel tutun. Parolanızı her üç ayda bir mutlaka değiştirin

Hakkında Emre Uysal

1990/Samsun doğumlu, teknoloji delisi, koyu BEŞİKTAŞ taraftarı, futbol oynamayı seven sert defans, işine aşık, web programlamaya çalışan, melankolik, az birazcık da duygusalımsı zat-ı muhterem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*